Strona Główna · Artykuły · Linki · Kategorie Newsów Marzec 22 2018 03:23:08
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Szukaj
 
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 285
Najnowszy Użytkownik: efnpwtlgik
 
układ mieszajacy
Układ mieszający od podłogówki który znajduje się na 1 pietrze. Po drodze w tym samym pionie jest grzejnik. Przy piecu c.o. jest pompa zaznaczam na powrocie. W czym problem, jeden z obwodów z trzech widocznych nie grzeje w ogóle. Natomiast dwa grzeją, ale jest to mało wyczuwalne przy tej temperaturze mimo wskazan. Grzejnik na parterze na początku grzał, ale kiedy zakreciłem żeby pchnąć więcej cieplej wody na piętro teraz również nie grzeje. Może uklad jest niedostatecznie odpowietrzony? Dodam, ze to jest nowy uklad. Może się to wydawać dziwne ale w innym przypadku pompa podłogówki nie ma szans "zassać " wody z kotła aby puścić ją na pętle.
Zasilanie i powrót z kotła muszą być po różnych stronach pompki na rozdzielaczu.
Zasilanie z kotła na ssaniu pompy, a powrót do kotła na tłoczeniu.
W tej sytuacji, którą masz ciepła pójdzie tyle ile pompa na kotle da radę przepchnąć przez rozdzielacz.
Jeżeli zakręcisz grzejniki to podłoga jako tako ruszy, ale nadal nie będzie to tak jak trzeba.
 
 
pompa
klimatyzatory splitSGW(S)300 nie znam ale z opisu wynika że "na styk" (wpisz w google zbiornik z mamką i pokaże na elektrodzie co i jak). R134a używa się jeżeli chcemy optymalizować wysoką temperaturę odbioru ciepła - tu nie masz takiego ciśnienia bo budujesz od początku !
No to obecnie pozostaje "rodzina" R22 czyli R407C (R407F), teoretycznie jeszcze R290.
Dla ZH26 i innych z tej linii na R407C nbędzie troszke sprawniej niż na R134a (jak 5,03 : 4,88 dla -2st,38st. na czynniku) [czyli może R407C i ZH15 lub ZH21 lub Zr28 lub ZR34) dla tego czynnika parownik P7-14 skraplacz P7-10SFI WTK lub odpowiednik lub "o numer" wieksze, ale nie więcej, filtr -duża objętość, TZR Alco:TIE z dyszą 002 lub 003 [jak masz możliwość to Sporlan - odporne na zamach bombowy]
pętle - mogą być i po 70 - 80m. Wilo jest dobra, bo pracuje na ujemnych temp. medium ! Mam ZR42 pracującą na R134a. Ma nieco mniejszą moc niż "Twoja" ZR 26. U mnie współpracuje z P7-14 jako skraplaczem. Zazwyczaj na forum opisywanego jako skandalicznie mały ale działa i to, tak myślę, całkiem nieźle. Parowanie mam bezpośrednio w gruncie, więc nie ma tam kolejnej płytówki. Pamiętaj, że podobnie jak i sprężarek, 134a wymaga większych wymienników niż 407c. Mam też dosyć wiarygodny artykuł, który mówi o wyższości w pompach ciepła (nie tylko tych na wysokie parametry) 134a nad innymi czynnikami. Minus to głównie nakłady na większą sprężarkę i wymienniki.
Daj cztery nitki rury PE32mm ale po 150m i spiralnie.
Dom jest zaledwie poprawnie ocieplony ! Reku pomyśl nad polskim spiralnym
 
 
zbiornik
chller YorkNie będę się upierał na 17^C może być nawet 25 ale wtedy trzeba (dla lepszego COP) puścić skropliny przez regeneracyjny. Taka sytuacja mnie niezbyt zadawala. Jestem za tym by maksymalnie przekazać ciepło ogrzewanej wodzie, czego nie mogę zrobić w układzie CO.
Wspomniane 17^C to prognoza(zachcianka) a nie rzeczywistość.
Faktem jest (jak wspomniałeś), że temp. skraplania powinna być na poziomie 50^C, oraz że część wymiennika będzie dochładzać skropliny i to nawet do 17-18^C(wartość projektowa) co mnie bardziej cieszy niż smuci. Z uwagi na i tak bardzo wysokie koszty wymienników i pozostałych elementów układu patrzę jednocześnie by cała pompa ciepła pracowała z maksymalnym COP w danej chwili. Dlatego tak duży nacisk kładę na temperaturę skroplin.
Wracając do punktu mieszacza przy zbiorniku buforowym, myślę że równie dobrze mogę doprowadzić do sytuacji gdy skropliny wychodzące z wymiennika CWU będą miały zbieżną temperaturę co wychodzące z CO tj. na poziomie20-25^C. W tej sytuacji skropliny z CWU i CO przechodzić będą przez wymiennik regeneracyjny, co podniesie temperaturę gorącego czynnika i umożliwi ewentualne dociążenie sprężarki przez dwa wymienniki CWU i CO. Zobaczymy jak ta koncepcja sprawdzi się w praktyce.
 
 
grzać i chłodzić
klimatyzator LG GaleriaFajny układ mieszkania. Metrów niby tyle samo, ale przestrzenie wyglądają na przeogrooomne ;) Faktycznie, sterownik jakby w przeciągu, ale pewnie nie masz przeciągów - daleko od wejścia. Ja umieściłam sterownik klimatyzacji jakby na tej różowej kresce - czyli za drzwiami wejściowymi. "Podmuchy" z klatki schodowej na niego nie działają.

Mimo wszystko podejrzewam, że Twój kocioł nie pali gazu non-stop. Miałam dzisiaj przymusowe wietrzenie (> 60 min) całego mieszkania i temp. pospadała po stopniu. Podgrzanie o 1C (ciągle temp. wody 50C;)) trwało pawie godzinę, zużycie 0,77m3.
Ten schemat się powtarza, zatem nie widzę sensu w schodzeniu z temp. wody i wydłużaniu czasu grzania do... ilu, 2 godzin? Bo na pewno nie do 8.

Gdybym miała sterownik klimy radiowy mogłabym go ustawić w jakimś biegunie zimna. Niestety, ten jest na smyczy Nie mogę zmusić kotła klimatyzacji do pracy wielogodzinnej i niestety przy włączaniu się co 2 godziny na 20-40 minut (przy temp. wody 50C) dochodzi niezbyt miły efekt huśtawki temperatury.

Ale do czego zmierzam. Zanim się włączyłam do dysput przeczytałam forum od zeszłego roku. Różne zużycia w różnych metrażach (przeważnie ocieplonych):
tomaszeg74 - 48m2 i zużycie gazu 2,5 m3 (post z 23 listopada 2010r.)
brencik - 103m2 i zużycie 7m3
Megaloman - 67m2, przy temperaturach dziennych 23 i nocnych 21 ! zużywał 3,8m3!

Nic tylko pozazdrościć.

Mnie zaciekawiła w wypowiedzi Megalomana idea pracy kotła w cyklach , np. 3 min pracy
i 7 min spoczynku lub 5 minut pracy i 10 spoczynku.

Myślę, że jest to jakiś sposób oszczędzania w porównaniu z tym , co obserwuję na sterowniku Euroster 2000. Spadek o 0,5C od zadanej temperatury włącza piec i to jest zrozumiałe, ale po co grzeje, aż temp. na sterowniku będzie +0,5C od zadanej?

Niską temp. wody, np.50C (większość tutaj taką poleca) piec Termetu osiąga w 3 minuty i ani razu nie wyłączył gazu, aż nie wyłączył go sterownik - co przy tej niskiej temperaturze nastąpiło po około 40-60 minutach. Myślę, że tu trzeba szukać oszczędności.

Niestety nie znalazłam sterownika klimatyzacji Honeywell, o którym pisał Megaloman, w ofercie internetowej, tylko instrukcję obsługi i to po węgiersku ;) Ale może ktoś zna inny sterownik zmuszający kocioł do pracy w zadanych cyklach?
 
 
pompa ciepła a klimatyzacji
klimatyzatory1."pusty" zbiornik + tani wymiennik np.: płytowy lutowany niklem, basenowy + jeszcze jedna pompa ładująca, tylko to bardzo taniej nie będzie, no moc wymiany kosztuje !
2. wymiennik normalny klimatyzacji z wężownicą/ lub wężownicą solar + mały wymienniczek płytowy połączony za wężownicą i zrzucający resztę ciepła do dolnego źródła (nazywam to cyrkulator, raz widziałem z 30 kW !!! i sam nigdy tego nie zrobię, no chyba że anonimowo !)
NADO1/160 kosztuje ok. 900 EUR netto + transport ze 200 zł (500/160)
Sądzę że "w tej rundzie" to Galmet i Draźice już ruszyły głową / są takie zbiorniki i po ~8000 zł Zasobnik z mamką ma b. dużą moc odbioru; tu ciepło leje się do np.: 350 l wody i moc ograniczona jest teoretycznie wyłącznie prędkością przepływu (a króćce 5/4"), a poźniej ciepło, już powoli przekazywane jest do "małego". Jak już pisałem działa to znakomicie do 16 kW (500/150 l) potem już gorzej bo szybko dogrzewa 350, te 150 jest zimne jeszcze, potem te 350 się chłodzi i potrzebny drugi, albo i trzeci cykl - stąd pisałem do 16 kW, a jak więcej to się bierze 1000/200)! Nawet dla 5 kW pompy; w zb. z wężownicą będzie uwarstwienie 45 st - 20 st. a w "mamce" 50 st - 45 st. O !
Cyrkulator jest "nieelegancki" pomijając to że COP może być tam <1 ! (jak zbiornik weźmie ~1/3 ciepła z pompy). To może już lepiej dogrzać w taniej taryfie "prundem"
manio123: sie kupuje trójniki 10-6-10 i 18-6-18. Coś mi się wydaje że wystarczy tu 16 mm rurka ! Rury dowolne, twardych nie zegniesz, polecam jednak chłodnicze, no i muszą wytrzymać 30 at. Niestety nie rozumiem dlaczego rozwiazanie o które pytam nie jest eleganckie. Jaka definicja "elegancji klimatyzacji" ma tu zastosowanie? Dlaczego COP ma być<1? Mi się wydaje, że nie będzie strat po stronie COP. Ja chętnie jednak bym podyskutował merytorycznie o wszystkich aspektach tego rozwiązania, bowiem wydaje mi sie ono sensowne.

Jesli chodzi o zasobnik płaszczowy klimatyzatorów, to mam na ten temat swoją opinię popartą pomiarami temperatury w róznych miescach na płaszczu zbiornika klimatyzacji. Otóż nie ma nigdy pewności, że woda w płaszczu zewnętrznym posłusznie "otuli ciepłem" mniejszy zbiornik zamiast płynąć najkrótszą drogą między wejściem a wyjściem.
 
 
vrv klimatyzacja
klimatyzacjaDaikin to firma będąca jednym ze światowych liderów pod względem produkcji oraz dystrybucji urządzeń klimatyzacyjnych. Powyższa firma zaprojektowała i wprowadziła do produkcji inteligentny system klimatyzacyjny, zwane w skrócie VRV (Variable Refrigerant Volume). Nowość w powyższych zestawach klimatyzujących stanowi decentralizacja jednostek wewnętrznych powyższego systemu klimatyzacyjnego, na rzecz ich indywidualnego rozmieszczenia.

Dzięki powyższemu wewnętrzne urządzenia klimatyzacyjne można dowolnie rozlokować w poszczególnych pomieszczeniach. Omawiane jednostki wewnętrzne współpracują z jednostką lub jednostkami zewnętrznymi, dzięki czemu klimatyzatory VRV są efektywne oraz ciche w działaniu. Dzięki możliwości dowolnego zestawiania klimatyzatorów VRV, powyższa technologia jest idealna do rozbudowy już istniejących systemów klimatyzujących. System VRV jest pod powyższym względem niezwykle elastyczny, ponieważ na jeden moduł zewnętrzny może przypadać do dwudziestu modułów wewnętrznych.

Dodatkowo powyższa technologia pozwala na montowanie poszczególnych modułów w znacznej odległości od siebie. Wystarczy wspomnieć, że różnica poziomów pomiędzy jednostką zewnętrzną, a jednostką wewnętrzną może dochodzić do pięćdziesięciu metrów, natomiast długość przewodów chłodniczych może dochodzić do stu pięćdziesięciu metrów. Ogromną zaletą powyższego urządzenia jest również jego przejrzysty oraz kolorowy wyświetlacz – interfejs.

Powyższe czynniki sprawiają, że klimatyzatory VRV montowane są obecnie w wielu biurowcach, fabrykach oraz innych budynkach użytkowych. Powyższy system gwarantuje komfortowe warunki pracy oraz świeże i czyste powietrze – wolne od przykrych zapachów, cząsteczek alergicznych oraz zarazków.
 
 
klimatyzatory split
klimatyzatory splitKlimatyzator ścienny split to takie urządzenie, w którym dwie jednostki (parownik i skraplacz) posiadają oddzielne obudowy.
Parownik (część wewnętrzna, z której wieje zimne powietrze) umieszcza się wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia, a skraplacz (część zewnętrzna - zazwyczaj pudło z dużym wentylatorem) wystawia lub wiesza na stałe na zewnątrz budynku, pomieszczenia. [Czytaj więcej]
Oba elementy połączone są tzw. instalacją freonową składającą się z dwóch miedzianych rurek (średnice np. 6 i 10 mm), którymi płynie czynnik chłodniczy oraz przewodem elektrycznym, tzw. zasilająco-sterującym. Tego typu klimatyzatory zasilane są napięciem 230V, a w większości przypadków ich pobór mocy jest tak mały, że nawet stara instalacja aluminiowa nie jest przeszkodą w ich zamontowaniu. Jest to typowe rozwiązanie chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych i biurowych.

Klimatyzator ścienny - zalety:
- rozdzielenie skraplacza i parownika wpływa na znaczne zmniejszenie hałasu w pomieszczeniu (nawet do 20 dB!),
- największy wybór marek i modeli,
- najmniej szpeci pomieszczenie - dostępny w wielu kształtach i wykończeniach,
- najbardziej optymalny rozpływ chłodnego powietrza,
- największy wybór funkcji pracy w standardzie,
- w większości wyposażone w opcję ogrzewania powietrza (okres jesienny, wiosenny),
- dostępne w wersji "Inverter" - zużywają minimum energii elektrycznej,Tak jak w przypadku sugerujemy dla osób które z wyjątkiem nawiewania zimnego powietrza oczekują od klimatyzacji również oczyszczania powietrza, ekonomicznej pracy i przywiązują wagę do pro-ekologiczne funkcjonowanie akcesoriów w ich enturażu. Klimatyzator ten można polecić osobom które chcą sporadycznie dodatkowo ogrzewać dom w okresach przejściowych takich jak chłodna jesień lub zimna wiosna Na tym modelu może również zależeć osobom które chciałyby żeby klimatyzator odwilżał również powietrze będzie się szczególnie dobrze sprawdzał w pomieszczeniach o metrażu dla 60 metrów kwadratowych i kubaturze do 110 metrów sześciennych. W rodzinie inwerterów zajmuje miejsce najmocniejszej jednostki – może być montowany w pomieszczeniach dla 60 metrów kwadratowych (160 metrów sześciennych).

Klimatyzacja to urządzenie które zostało wyekwipowane w nowoczesną inwerterową sprężarkę która dostosowuje wydajność działania dla oczekiwanej temperatury ograniczając w ten sposób zmiany temperatur. W ten sposób klimatyzator zużywa mniej energii pozwalając nawet zaoszczędzić dla 35% energii. Jako czynnika chłodniczego użyto przyjaznego dla środowiska R410A, który jest zdecydowanie mniej obciążający dla środowiska i dodatkowo podwyższa wydajność klimatyzatora We wszystkich modelach zastosowano innowacyjny układ potrójnej ochrony filtrowej składający mi.:się z filtru węglowego i filtru plazmowego który przy użyciu jonów ujemnych zatrzymuje poprzez przyciaganie elektrostatyczne w filtrze około 95% zanieczyszczeń takich jak kurze i pyłki, ale także dym papierosowy
 
 
regulacja wentylacji
klimatyzatory Metody regulacji wydajności systemu wentylacji' to:
● regulacja ręczna wydajności powietrza za pomocą przepustnic regulacyjnych, dopasowujących opory przepływu powietrza przez instalację do sprężu dyspozycyjnego centrali, dobranego zwykle z odpowiednim zapasem. Wentylatory pobierają moc nominalną z sieci zasilającej a nadwyżka mocy wentylatorów związana z zapasem sprężu dyspozycyjnego centrali jest bezpowrotnie tracona;
● regulacja ręczna wydajności powietrza za pomocą ręcznie ustawionych elektronicznych regulatorów prędkości obrotowej (regulatorów napięcia lub falowników) w sposób dopasowujący spręż dyspozycyjny centrali do faktycznych oporów przepływu powietrza przez instalację. Redukcja sprężu centrali wiąże się ze zmniejszeniem mocy pobieranej przez wentylatory, dopasowanej do faktycznych potrzeb instalacji. Redukcja sprężu o 100 Pa powoduje przeciętnie obniżenie mocy wentylatorów o ponad 11%;
● regulacja automatyczna wydajności powietrza za pomocą elektronicznie sterowanych regulatorów prędkości obrotowej (regulatorów napięcia lub falowników), dopasowujących spręż dyspozycyjny centrali do faktycznych, chwilowych oporów przepływu powietrza przez instalację. Pomiar wydajności odbywa się zwykle poprzez pomiar spadku ciśnienia na elemencie spiętrzającym (najczęściej na dyszy ssawnej wentylatora).
 
 
izolacja kanałów w klimatyzacji i wentylacji
izolacja kanałówWarunki, jakie powinna spełniać izolacja przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych zawarte są w następujących dokumentach: „Warunki techniczne” – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – tekst jednolity, Dz. U. nr 75/2002, poz. 690 wraz ze zmianami Dz. U. Nr 33/2003, poz. 270, Dz. U. Nr 109/2004, poz. 1156, PN-EN ISO 6946:2004 „Elementy budowlane i części budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Sposób obliczeń”, PN-87/B-02151-02 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”, PN-87/B-03433 „Wentylacja. Instalacje wentylacji mechanicznej wywiewnej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Wymagania” oraz PN-78/B-03421 „Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi”.
W Dz. U. Nr 75 poz. 690 wraz z późniejszymi zmianami, wytyczne dotyczące izolacji termicznej kanałów wentylacji bytowej ograniczają się do stwierdzenia w §153 pkt 7. „Przewody prowadzone przez pomieszczenia lub przestrzenie nieogrzewane powinny mieć izolację cieplną” oraz w pkt 8. „Przewody instalacji klimatyzacji, przewody stosowane do recyrkulacji powietrza oraz prowadzące do urządzeń do odzyskiwania ciepła, a także przewody prowadzące powietrze zewnętrzne przez ogrzewane pomieszczenia, powinny mieć izolację cieplną i przeciwwilgociową”. W dokumentach tych nie zostały jednak określone materiały, zalecane wartości współczynników przenikania ciepła izolacji, czy też jej grubości oraz różnica temperatury (pomiędzy transportowanym medium a otoczeniem), przy której izolację należy stosować. Doboru należy dokonać „zgodnie ze sztuką”, tak aby nie dopuścić do kondesacji wilgoci czy nadmiernych strat ciepła. Takie podejście wydaje się jednak mało precyzyjne i zakłada dużą dowolność w doborze izolacji. W przypadku izolacji przeciwwilgociowej jej zaprojektowanie nie jest trudne – znając lub zakładając: parametry powietrza (w przewodzie i w jego otoczeniu), współczynnik przewodzenia projektowanego materiału izolacyjnego oraz jego grubość, za pomocą podstawowych wzorów wymiany ciepła można obliczyć temperaturę na powierzchni izolacji. Następnie należy sprawdzić na wykresie Molliera czy temperatura punktu rosy została przekroczona i czy w związku z tym konieczna jest grubsza warstwa otuliny na przewodach wentylacyjnych
 
 
Chiller YORK Symphony
chller YorkWytwornica Symphony została zaprojektowana pod kątem wysokiej sprawności roboczej w pełnym zakresie regulacji
Zastosowanie sprężarek o zmiennej prędkości obrotowej, ekonomizerów zbiornikowych, elektronicznych zaworów rozprężnych i zoptymalizowanego sterowania przy obciążeniu częściowym daje współczynniki sprawności energetycznej (EER) w klasie A dochodzące do 3,2 oraz europejski sezonowy współczynnik sprawności energetycznej (ESEER) powyżej 4,0. Wysoka sprawność energetyczna wytwornic wody lodowej jest jednym z najistotniejszych wymogów współczesnych instalacji chłodniczych. YORK od ponad 25 lat rozwija technologie wytwornic wody lodowej chłodzonych wodą o dużej wydajności, wykorzystujących falowniki. Opisywany w niniejszym artykule chiller „Symphony” – jest jednym z pierwszych na świecie, cichym agregatem wody lodowej chłodzonym powietrzem ze sprężarkami śrubowymi, o regulowanej wydajności za pomocą prędkości obrotowej.
 
 
klimatyzacja MIDEA VERTU
klimatyzator MIDEA VERTUklimatyzator ścienny Midea Vertu to jednostka klimatyzacyjna typu split standard, która łączy w sobie małe wymiary z dużą mocą chłodzącą lub grzewczą i cichą pracą, która jest w pełni zautomatyzowana, zaś sterowanie odbywa się za pomocą pilota bezprzewodowego. Klimatyzator ścienny Midea Vertu to elegancki i nowoczesny wygląd, który będzie doskonale współgrał z otoczeniem. W klimatyzatorze wykorzystano najnowsze technologie oraz zastosowano wiele funkcji, zapewniających komfort użytkownikowi.

Charakterystyka klimatyzatora:
- Klasa energetyczna: A
- Tryb pracy: automatyczny, chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylator
- Autorestart - automatyczny start po przywróceniu zasilania, w przypadku zaniku napięcia
- 3 prędkości pracy wentylatora w trybie chłodzenia lub grzania
- Sprężarki firmy TOSHIBA
- Folow me - pomiar temperatury czujnikiem zabudowanym w pilocie
- Golden tech - Lamelki wymiennika pokryte powłoką zabezpieczającą
- Antybakteryjne tworzywo turbinki wentylatora nawiewu
- Ekologiczny czynnik chłodniczy R410a
- Timer - programowanie czasowe
- Swing - wahadłowy ruch lamelek
- Efektywne oczyszczanie powietrza
- Czterostopniowe filtrowanie powietrza (filtr kurzowy, węglowy i jonizator w standardzie, filtr antybakteryjny i plazmowy opcjonalnie)
- Turbo - Szybkie chłodzenie i ogrzewanie
- Sleep - nocny tryb pracy
- Programowany timer
- Tryb pracy nocnej
- Jonizer - jonizator powietrza

Zastosowanie do klimatyzacji:
- pokoje mieszkalne, hotelowe, salony, domy mieszkalne
- pomieszczenia biurowe, gabinety, sale konferencyjne
- obiekty użyteczności publicznej i administracji
- pomieszczenia techniczne, serwerownie
- bary, puby, restauracje, sklepy

 
 
Strona 2 z 3 < 1 2 3 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie